Mikulůvka – oblíbené místo T. G. Masaryka

Mikulůvka – oblíbené místo T. G. Masaryka

Na trase Vsetínské Bečvy doporučujeme odbočit na krátký výlet do Mikulůvky. Obec si oblíbil i první prezident T. G. Masaryk, když ještě jako profesor Karlovy univerzity jezdíval s rodinou na letní byt do krásné přírody Hostýnsko-vsetínské pahorkatiny.

Mikulůvka leží v malebném údolí na východním úpatí Hostýnských vrchů. Obcí protéká stejnojmenný potok, který se vlévá do Vsetínské Bečvy. Celý katastr obce je z velké části tvořen lesy. Okolní kopce jsou mírné, což předurčovalo oblast k osídlení a zemědělskému využití. Půda se převážně využívala k pěstování travin a k pastvě. Lesy, které Mikulůvku obklopují, jsou převážně jehličnaté s velkým podílem smrku. Byly vysázeny v 19. století na místě pasek, které přestaly být využívány k salašení.

Malebná příroda byla už dávno v minulosti využívána k procházkám a relaxaci. Nejen náš první prezident oceňoval její krásu. První koupaliště zde vybudoval Tomáš Baťa. Koupaliště najdete v Mikulůvce i dnes. Můžete se koupat v malém i velkém bazénu, zahrát si plážový volejbal, vypůjčit si slunečník a lehátko nebo se občerstvit v bufetu. Každoročně se zde konají oblíbené akce Pstruhobraní a Kaprobraní s bohatým doprovodným programem.

Bohatou historii obce dokládá i budova školy. První škola byla postavena v Mikulůvce koncem 19. století. Jejím prvním stálým učitelem byl Jiří Palacký, bratr známého národního buditele Františka Palackého. Škola prošla několika rekonstrukcemi a dnes poskytuje dětem moderní zázemí pro vzdělávání. Dominantou obce je dřevěná zvonice z roku 1906 a patří k významným památkám obce. Od roku 2013 v nově zrekonstruované zvonici zvoní nový zvon.

Nejvýznamnější památkou, která je přístupná veřejnosti, je Mikulův mlýn. Můžete v něm vidět malou expozici o historii mlynářství a seznámit se se způsobem mletí pomocí vodního náhonu i později instalovaného elektrického pohonu. Mlýn je sice chráněn jako památka kulturní, ale podstatná je jeho funkce a velmi dobře dochované mlýnské zařízení, které je i dnes schopné provozu.

Obcí prochází značená cyklotrasa, která cyklisty zavede údolím okolo potoka Mikulůvka do okolních lesů. Přes Prženské paseky a rozhlednu u Holáňů vás značená trasa zavede do Pržna, kde se můžete znovu napojit na cyklostezku Vsetínské Bečvy.

Obecní úřad:

Mikulůvka 226
756 24 Mikulůvka

Tel.: +420 571 453 160

Email: obec@mikuluvka.cz, web: www.mikuluvka.cz

 

Vsetínská Bečva Mikulůvka
© 2022 Cyklostezka Bečva, z.s. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu